Marcile, probleme noi si vechi in dreptul roman si dreptul UE

SEMINAR
În data de 07.02.2020, Universitatea „Nicolae Titulescu” din București – Școala Doctorală și Asociația Științifică de Dreptul Proprietății Intelectuale (editor al Revistei Române de Dreptul proprietății Intelectuale), în colaborare cu doamna Octavia Spineanu – Matei, judecător la Tribunalul Uniunii Europene, cu doamna Andreia Constanda, judecător la Înalta Curte de Casație și Justiție și domnul Liviu Zidaru, judecător la Curtea de Apel București, organizează la sediul Universității din Calea Văcărești nr. 185, sector 4, Amfiteatrul 1, un seminar științific cu tema „Mărcile – probleme noi (dar) și (mai) vechi ale acestora în dreptul român și în dreptul Uniunii Europene”.

Seminarul este inclus în programul de pregătire și perfecționare continuă a avocaților. Punctele de pregătire profesională se vor acorda după încheierea seminarului, în baza criteriilor de evaluare I.N.P.P.A.
Intrarea este liberă și înscrierile se pot face la adresa office@asdpi.ro sau 0723.534.638

Detalii despre programul Seminarului găsiți mai jos:

Keynote speaker
Dr. jud. Octavia Spineanu Matei – judecător Tribunalul Uniunii Europene; prim redactor șef adjunct Revista Română de Dreptul Proprietății Intelectuale.
Moderator
Prof. univ. dr. Viorel Roș – Universitatea „Nicolae Titulescu” – Director al Școlii Doctorale; președinte Asociația Științifică de Dreptul Proprietății Intelectuale; Director Revista Română de Dreptul Proprietății Intelectuale. Vor lua cuvântul: Dr. jud. Octavia Spineanu – Matei – judecător Tribunalul Uniunii Europene
– Aplicarea teoriei neutralizării în examinarea riscului de confuzie
– Aspecte practice cu privire la protecția mărcilor slabe
– Raportul dintre lipsa ditinctivității și caracterul descriptive al mărcilor, în cazul în care aceste două motive absolute de refuz/anulare sunt invocate împreună.
Jud. Andreia Liana Constanda – judecător Înalta Curte de Casație și Justiție
– Protecția familiei de mărci; Folosirea mărcii sub formă care nu alterează caracterul său distinctiv

Coffe break 14,00 – 14,15
Lector univ. dr. Liviu Zidaru – judecător Curtea de Apel București; Universitatea de drept București